Studzienki kanalizacyjne stanowią integralną część systemu kanalizacyjnego i jako takie powinny być traktowane na równi z resztą jego podzespołów. Ich kontrola i regularna konserwacja pozwalają sprostać stale rosnącym wymaganiom w zakresie jakości i trwałości obiektów gospodarki ściekowej i kanalizacji. Dbałość o dobry stan techniczny studzienek kanalizacyjnych ma wpływ na bezpieczeństwo ludzi oraz ruchu ulicznego. Jak wygląda renowacja studzienki?
Naprawa studzienek i studni betonowych
Studzienki kanalizacyjne przeznaczone są do stosowania w zewnętrznych systemach kanalizacji grawitacyjnej: sanitarnej, deszczowej, ogólnospławnej, w systemach drenarskich oraz systemach kanalizacji ścieków przemysłowych. Wyróżnia się dwa rodzaje studzienek kanalizacyjnych: włazowe i niewłazowe. Wykonywane są z betonu, z tworzyw sztucznych, takich jak PVC, PP, PEHD, oraz z żywicy poliestrowej i kamionki. Studzienki kanalizacyjne, dzięki zainstalowaniu stopni włazowych, zapewniają szybki i łatwy dostęp do kanalizacji. Umożliwia to prowadzenie prac eksploatacyjnych, kontrolnych i doświadczalnych bezpośrednio z poziomu dna studni na przewodach kanalizacyjnych. Studzienki pozwalają na dokonywanie rewizji oraz przepłukiwanie sieci. Dodatkowo umożliwiają przeprowadzanie kontroli szczelności oraz blokad urządzeń odcinających.
Renowacje studni i studzienek kanalizacyjnych
Renowacja studzienek kanalizacyjnych i renowacje studni pozwalają na poprawę ich stanu technicznego. Dodatkowo zapobiega to wrastaniu korzeni do wnętrza systemu kanalizacyjnego oraz przedostawaniu się wód gruntowych. Zakres naprawy i renowacji studzienek jest uzależniony od stopnia jej degradacji – wszystkie elementy studzienki muszą być trwale naprawione i uszczelnione.
Może to dotyczyć zarówno naprawy uszkodzonych stopni włazowych, jak również ubytków w kinetach, przecieków wód gruntowych, pęknięć.
Remonty studni
Remonty studzienki i studni kanalizacyjnej polega na wyłożeniu wewnętrznej części studni nową powłoką cementową. Musi być ona odporna na agresywność ścieków oraz całkowicie szczelna.
W pierwszym etapie studzienka jest czyszczona przy użyciu wysokiego ciśnienia, co pozwala na ściągnięcie starego betonu. Dzięki temu uzyskuje się dostęp do czystego i nośnego podłoża. Gwarantuje to mocne i trwałe zespolenie z powłokami renowacyjnymi.
Kolejnym etapem jest zamknięcie wypływów i infiltracji wód gruntowych, które występują w konstrukcji studzienki. Następnie należy uzupełnić wszelkie nierówności podłoża oraz uzupełnić wszystkie ubytki, aby powstało podłoże o pierwotnym kształcie. Przed nałożeniem warstwy ochronnej, konieczne jest zastosowanie powłoki szczepnej. Pozwoli to na stabilne zakotwiczenie zaprawy w wyczyszczonym podłożu. Warstwa ochronna w zależności od potrzeby nakładana jest na grubości około 10-25mm.
Ostatnim etapem naprawy studzienki kanalizacyjnej jest założenie nowych stopni włazowych.
Renowacje i remonty kanalizacji
Renowacje remonty studzienek, studni oraz kanalizacji nasza firma przeprowadzała m.in w takim mieście jak: Kraków, Kielce, Katowice, Lublin, Rzeszów, Tarnów, Bochnia, Brzesko, Wieliczka, Wojnicz, Dębica, Ropczyce.